Před několika dny si v lesíku v Ostravě Porubě všimla paní Alena modrého papouška. Na okraji sídliště, kam chodila pravidelně krmit holuby, na větvi křoví seděl malý papoušek modré barvy s červeným zobáčkem, se smutně svěšenými křídly. Jeho blankytně modré peří, bylo zašpiněné a nezdravé. Bylo zřejmé, že něco není v pořádku – jednu nožku měl podivně zkroucenou a nedokázal na ni došlápnout. Tak začal další příběh našeho azylu.
Když nám paní Alena zatelefonovala večer tyto informace, domluvili jsme se druhý den na našem výjezdu. Vyjeli jsme hned brzy ráno, za svítání, aby pobyt papouška venku byl co nejkratší.
Na místě již čekala paní Alena, která mezitím, než jsme přijeli, papouška našla. Na první pohled jsme poznali krásně modrého Alexandra Malého. Alexandr Malý je africký papoušek, který není vhodný pro chov ve venkovních voliérách, naše zimy nejsou pro něj vhodné a ve většině případech takový venkovní chov končí tragicky smrtí papouška. Seděl na keři ve výšce okolo 2,5m. Odchyt ale nebyl snadný. Papoušek byl sice vyčerpaný, ale stále se bál a statečně létal. Ptáci jsou neuvěřitelně adaptabilní a dokážou se přizpůsobit i fyzickým omezením. Pokud má papoušek zlomenou nebo trvale poškozenou nožičku, může kompenzovat svůj hendikep zvýšenou dovedností v létání. Tito ptáci často hledají alternativní způsoby, jak se pohybovat nebo si zajistit potravu, a jejich schopnost přizpůsobit se z nich dělá skutečné mistry přežití. Naštěstí se ptáček držel v dosahu jednoho keře, který byl pro něj evidentním útočištěm. Po dlouhém obcházení keře a jemném přibližování se konečně podařilo papouška bezpečně odchytnout do sítě.
Když se papoušek ocitl v teple přepravky, jako by si uvědomil, že je v bezpečí. Klidně seděl.
V ošetřovně v azylu jsme papouška prohlédli. Určitě bude potřebovat přibrat, další zimu by v přírodě nepřežil. Zajímala nás ale jeho nožička, jejíž změny jsou viditelné na první pohled. Nožka je zlomená v kloubku, vytočená dopředu. Ke zranění muselo dojít již hodně dávno, kloub nenese žádné známky otevřené zlomeniny, vše je již zaceleno a zahojeno. Zranění muselo být velmi bolestivé, malý ptáček musel velmi trpět. Nožku si musel někde zaseknout. Pírka se spraví, váha přibyde, jen nožička zůstane navždy hendikepem papouška.
Papoušek zůstane u nás v azylu, kde má svůj nový domov a pohodlný život. Jeho nožka se sice nikdy úplně nezahojí, ale naučil se žít s tím, co má. Každé ráno se z voliéry ozývá jeho typicky alexandřin zpěv, a my víme, že ten den kdy jsme papouška zachránili, byl jedním z nejlepších v jeho životě. Saša, jak mu nyní říkáme, se stal symbolem odvahy, lásky a naděje. Naděje, že všímavost lidí dokáže stále zachraňovat životy.
Pomoci našim papouškům a ptáčkům v péči můžete také vy, staňte se papouščím andělem:
>> příspěvkem na výstavbu dalších voliér
>> zakoupením krmiva /kotěcí kapsičky, konzerva, granule, jednodenní kuřata/
Finančně, můžete použít QR kód, případně azylové účty:
> transparentní účet: 2202685692 / 2010 (Vaše jméno a dar budou veřejně viditelné informace),
> běžný účet: 1125681043 /0800 nebo 2502220774/2010 (Vaše jméno a dar zůstanou pro veřejnost v anonymitě.
>>> Můžete-li, prosíme STAŇTE SE PRAVIDELNÝM DÁRCEM - nastavením trvalého příkazu na 200,-Kč /půl pytle krmení/ nebo 400,-Kč /celý pytel krmení/ - malá částka rodinného rozpočtu - pro nás významná část našeho provozu. Děkujeme!
Pro firmy je dar odečitatelnou položkou z daní.
Děkujeme že nám POMÁHÁTE POMÁHAT!
Týraná, zraněná, opuštěná či nechtěná - najdou u nás svůj domov.