Chov od A do Z

     Chov zvířat se v naší rodině traduje několik generací. Z dětství si pamatuji, jak v každém pokoji našeho panelákového bytu byla akvária a to opravdu velká akvária, v terminologií dítěte, akvária byla větší než naše vana :) . Moje maminka Jiřina se věnovala akvaristice a to chovu zejména velkých druhů ryb, které úspěšně odchovávala, v době hluboké totality byly její úspěchy zásadní. Krom rybiček byly jejím dalším koníčkem papoušci, a to zejména papoušci senegalští a agapornisové Fišeri. Nu a krom těchto se našly u nás doma vždy ještě nějaké ty strašilky, mnohonožky, šneci atd.  Jako dítě jsem vyrůstala v rodině, která se celý život věnovala kynologii, té se věnoval zejména můj tatínek Luboš, mé dětské vzpomínky pamatují čas strávený na cvičácích, na táborech se psy.  Kynologie pak pochopitelně dlouhá léta vládla mezi mými koníčky. Věnovala jsem se chovu, výstavám, výcviku, prošlo mi rukama mnoho plemen psů. Nová kapitola mého chovatelství započala koupí domu v obci Žermanice. Ráda píšu, miluji český jazyk a psaní článků je pro mě forma jak předat své zkušenosti dále. Napsala jsem knihu, nepřeberné množství článků do časopisů a na webové portály. 

Achatina Achatina & Taxonomie

Achatina achatina je druh afrického suchozemského plže známého jako "africký obří šnek". Tento druh je ceněný mezi chovateli pro svou velikost a estetické vlastnosti, ale také je předmětem vědeckého zájmu díky svému ekologickému významu.


Taxonomie

  • Říše: Animalia
  • Kmen: Mollusca
  • Třída: Gastropoda
  • Řád: Stylommatophora
  • Čeleď: Achatinidae
  • Rod: Achatina
  • Druh: Achatina achatina

Původ a výskyt

  • Achatina achatina* pochází z vlhkých tropických lesů západní Afriky, především z Ghany, Libérie, Nigérie a Pobřeží slonoviny. Je adaptován na teplé a vlhké prostředí s dostatkem vegetace. V přirozeném prostředí se tento druh vyskytuje zejména na zalesněných místech a v blízkosti vodních zdrojů.

Vzhledem k introdukci člověkem se však některé populace rozšířily i do jiných oblastí tropů a subtropů, kde může představovat invazivní druh.


Chov v zajetí

Podmínky chovu:

  • Teplota: 25–30 °C
  • Vlhkost: 75–90 %
  • Substrát: Vhodný je kokosový substrát, rašelina nebo směs hlíny a písku, který umožňuje šnekům zahrabávání.
  • Strava: Achatina achatina je všežravec preferující rostlinnou stravu. V zajetí přijímá různé druhy ovoce, zeleniny (např. okurky, cukety, mrkev, salát) a občas minerální doplňky, jako je sépiová kost nebo vápník v práškové formě.

Údržba:

Terárium by mělo být pravidelně čištěno, aby nedocházelo k hromadění plísní nebo zbytků potravy. Důležité je také zajistit dostatečnou ventilaci, která brání tvorbě nadměrné vlhkosti.


Rozmnožování

Achatina achatina je hermafroditní, což znamená, že jedinec má jak samčí, tak samičí pohlavní orgány. Pro rozmnožování je ale potřeba dvou jedinců, protože tento druh vyžaduje páření.

  • Páření: Probíhá obvykle v nočních hodinách a může trvat několik hodin. Po páření mohou oba jedinci klást vajíčka.
  • Vajíčka: Samice klade 100–400 vajec najednou, což může opakovat několikrát za sezónu.
  • Inkubace: Vajíčka jsou kladena do substrátu, kde se při optimální teplotě (28–30 °C) a vlhkosti vylíhnou mláďata za 2–4 týdny.

Růst:

Mláďata rostou rychle, pokud mají přístup k dostatku potravy a vápníku. Dospělí jedinci mohou dosáhnout délky ulity až 20–30 cm, což je dělá největším druhem suchozemských plžů na světě.


Ekologické a environmentální aspekty

V některých regionech, kde byl zavlečen, se Achatina achatina stal invazivním druhem, který ohrožuje místní flóru. Jeho schopnost rychlého rozmnožování a adaptace na nové prostředí z něj činí významný environmentální problém.

Andulka Vlnkovaná & Taxonomie

Andulka vlnkovaná (Melopsittacus undulatus)

Andulka vlnkovaná (Melopsittacus undulatus) je malý papoušek původem z Austrálie, který je celosvětově známý jako oblíbený domácí mazlíček. Tento druh je ceněn pro svou nenáročnost, pestrou škálu barevných mutací a přátelskou povahu.


Taxonomické zařazení

  • Říše: Animalia (živočichové)
  • Kmen: Chordata (strunatci)
  • Třída: Aves (ptáci)
  • Řád: Psittaciformes (papoušci)
  • Čeleď: Psittaculidae (papouškovití)
  • Rod: Melopsittacus
  • Druh: Melopsittacus undulatus

Původ a výskyt

Andulka vlnkovaná je původem z Austrálie, kde se přirozeně vyskytuje v suchých a polosuchých oblastech. Tyto ptáky lze nalézt především v travnatých savanách a v buších, kde se živí semeny travin. Ve volné přírodě tvoří andulky velká hejna, která mohou čítat stovky jedinců, a migrují za potravou a vodou v závislosti na klimatických podmínkách.


Chov v zajetí

Andulka vlnkovaná patří mezi nejčastěji chované ptáky v domácnostech. Díky své přizpůsobivosti a malé velikosti je ideálním společníkem pro začínající chovatele.

Podmínky chovu:

  • Klec: Minimální rozměry klece pro jednu andulku jsou 60 × 40 × 40 cm. Klec by měla obsahovat bidýlka, hračky a misky na krmivo a vodu.
  • Strava: Základ tvoří směs semen určených pro malé papoušky, doplněná ovocem, zeleninou a občas minerálními doplňky.
  • Hygiena: Pravidelné čištění klece je nezbytné pro prevenci nemocí.

Andulky jsou společenské ptáky, a pokud jsou chovány o samotě, vyžadují intenzivní kontakt s člověkem. Nejlépe se však cítí v páru nebo ve skupině.


Rozmnožování

Rozmnožování andulek v zajetí je poměrně snadné, pokud jsou splněny základní podmínky:

  • Hnízdní budka: Měla by mít rozměry alespoň 20 × 20 × 25 cm.
  • Věk: K rozmnožování jsou vhodní jedinci starší než 10 měsíců.
  • Snůška: Samice klade obvykle 4–6 vajec, která inkubuje po dobu 18–21 dnů.
  • Odchov: Mláďata se líhnou slepá a holá, rodiče je krmí předtrávenou potravou. Ve věku asi 4–5 týdnů mláďata opouštějí hnízdo.

Zajímavosti

  • Andulky jsou velmi učenlivé a mohou se naučit napodobovat lidskou řeč.
  • V přírodě tvoří dlouhodobé páry a jsou známé svou oddaností k partnerovi.
  • Dlouhověkost andulek v zajetí se pohybuje mezi 5–10 lety, při dobré péči mohou žít i déle.

Andulka vlnkovaná je nejen nádherný a nenáročný domácí mazlíček, ale také fascinující druh, jehož studium přispívá k poznání biologie ptáků a jejich chování.

Dikobrazové, velcí bodlináči

  Když navštívíte některou ze zoologických zahrad, dikobrazy zpravidla neuvidíte. A to zejména protože je to noční tvor. Celý den prospí proto aby v noci mohli dělat nory, všechno co jim přijde do cesty okusovat. Z toho vyplývá, že se jedná o hlodavce. A tomu je třeba zapotřebí přizpůsobit další chov.

Jeden z největších hlodavců všeobecně, dikobraz váží 15-20kg, měří 70-90cm, samci jsou větší než samice.    Výběh dikobrazů by měl být zabezpečen zejména od země, ideálně kari sítěmi a to protože se ostrými drápy podhrabou úplně všude. Valná většina zoo má dikobrazy na betonovém podloží. Pokud je na takovém podloží navezena ještě hlína, písek, nebo jiný sypký materiál, v kterém mohou hrabat, je to pro ně ideální prostředí. Pokud jsou však drženi na vydlážděném výběhu, je to ideální prostředí jen pro chovatele. Dalším diskutabilním faktem je velikost výběhu. Zákonem stanové podmínky uvádějí pro pár dikobrazů podlahovou plochu 10m2. Oproti tomu například pro pár surikat by měl být výběh 9m2. Když srovnáme velikost jednotlivých jmenovaných zvířat, je zákonem daným rozměr dikobrazů velmi malý. V žádném případě nemůže být důvodem větší pohybová aktivita surikat. Dikobrazové jsou velmi akční tvorové, od stmívání po celou noc jsou v neustálém pohybu, stále mají potřebu něco okusovat, hrabou nekonečné nory. Dikobrazové srstnatonosí u nás v Azylu FaunaPark Blondies. mají zcela přírodní výběh o rozloze 50m2, dřevěná ohrada je však napojena na elektrický ohradník, který je veden ve dvou výškách, těsně nad zemí a zhruba 50cm nad zemí. Dikobrazové si velmi rychle na možné výboje ohradníku zvykli a to do té míry, že na rozdíl od např. koní nebo přežvýkavců, jej respektují i když je vypnutý. Ohradník je napojen ne klasickým lankem, ale drátem, aby se do něj dikobrazové nezamotali. Nikdy se nám nestalo, že by utekli. V ohradě mají naši dikobrazové velmi starou vrbu. Její tvar jim umožňuje se po ní šplhat, okusovat větve. Vrba je v tomto případě ideálním stromem, protože stále velmi bujně raší, čili mají dikobrazové stále čerstvou potravu a zároveň zábavu na celou noc. Kromě okusování neustále hrabou. Jednu noc najdeme noru vykopanou na jedné straně výběhu, druhou noc je tato díra zahrabaná a vedle vyrostla nová. Přehrabávají neustále velké množství hlíny sem a tam, jsou velmi pracovití 😊

Potrava dikobrazů je velmi blízká například morčatům. Jsou to býložravci. Každý den dostávají především zeleninu, v menší míře ovoce, milují zelí, saláty, mrkev, jablka, brambory, v létě melouny.  Úplnou lahůdkou a pro nás fascinující lahůdkou je cibule. Prostě si ji jen tak chytnou předními packami a s chutí ji chroupou. Ten závan když projdete kolem jejich výběhu 😊 😊 .  Někteří chovatelé nabízejí dikobrazům suché pečivo, my ho vůbec nepodáváme. Navíc je důležitý neustálý přísun čerstvých větví listnaných, zejména ovocných stromů a vrb. Větve jsou velmi důležité pro zbrušování zubů, ale také pro zajištění zábavy. S ochotou přijímají také sépiové kosti.

     Dikobraz je typický svými bodlinami. Původně chlupy na krku, zádech a ocasu jsou přeměněné na duté bodliny. Na ramenou a zádech jsou tenké a dlouhé, u kořene ocasu jsou tlusté, kratší, hrubé. Struktura bodlin je podobná nehtům či drápům. Není pravdou, že dikobraz bodliny střílí. Je s podivem, že toto se myslí 99 návštěvníků Azylu FaunaPark Blondies. ze 100. Dikobraz však dokáže velmi rychle couvat a bodliny do nepřítele zabodnout a uvolnit. Tím, jak jsou bodliny tvrdé, mohou způsobit vážná zranění. Ještě předtím však dikobraz svého nepřítele zastrašuje dupáním a varovným třesením bodlin.

     Dikobrazové žijí z pravidla v páru, či menších skupinách. Samice je březí poměrně dlouho a to 4měsíce. Počet mláďat ve vrhu může být 2 až 4. Mláďata se rodí právě stejně jako u morčat velmi dobře vyvinutá, mají otevřené oči, jejich tělo je pokryto měkkými bodlinkami, které velmi záhy ztvrdnou. I to je jeden z důvodů, proč zjišťovat pohlaví mláďat velmi brzy. Rodiče si mláďata velmi bedlivě střeží, stávají se tak v tomto období více agresivní. Jinak dikobrazové nejsou vysloveně agresivní zvířata, alespoň v tom smyslu, že by člověka záměrně bezdůvodně napadla. Do jejich výběhu může ošetřovatel vstoupit, ovšem za předpokladu, že bude respektovat jejich prostor. Čili vyčistit boudu, posbírat trus a v klidu odejít.  Jsou známy případy i velmi krotkých, kontaktních dikobrazů, v těchto případech ručně dokrmených od útlého věku.

     Dikobrazové jsou velmi houževnatí, bez potíží zvládají naše zimy. Mají možnost se schovat do zateplené boudy s vysokou vrstvou slámy, přesto se rádi vyhřívají v zimě na sluníčku. Nevadí jim ani déšť, naopak mají rádi vodu z hadice, když záměrně pod tekoucí vodu vbíhají, jejich bodliny jsou naježené a vydávají typický chrastivý zvuk jako při souboji, evidentně si vodu užívají.

 

Tento článek byl napsán pro chovatelský portál: www.faunaportal.cz

Text a foto: Kamila Zlámalová

www.Azylu FaunaPark Blondies.-blondies.cz

Nandu Pampový není pštros!

Tak je to pštros nebo není to pštros? Dobrá otázka! Ne, nandu je velký pták podobný pštrosovi, spolu s emu hnědým patří do podtřídy běžců. Kromě nandu pampového existuje ještě poměrně vzácný, menší nandu darwinův. Nandu pampový je vysoký zhruba 90-140cm, váží do 30ti kg. Na rozdíl od pštrosa má nandu tři prsty.  Zbarvení nandu je bílé nebo šedé. Je těžší rozeznat pohlaví u mladých jedinců, samec má tmavší až černý krk. Později v toku vydává samec niterný troubivý zvuk, připomínající reprobednu. Nejsou schopni letu, jejich velká křídla plní funkci udržení rovnováhy při běhu. Právě na křídlech jsou ona krásná dlouhá péra která známe z klobouků šlechticů v dávných dobách.

     Když jsme se rozhodovali, kterého běžce pořídit do Azylu FaunaPark Blondies., zásadní byl pro nás fakt, že emu se většinou chová v páru, zatímco nandu můžeme mít celé hejno. Přestože v zahraničí jsou vidět chovy i emu ve větších hejnech několika samic a samce. Druhý fakt byla dvojí barevná varianta nandu. I když Emu se v Evropě objevují také ve variantě leucistic, tj.  jedinci se ztrátou pigmentu.

     Nandu jsou všežravci, většinu dne se pasou, jejich trávicí trakt špatně tráví celé zrno, čili je vhodné jim podávat buď na hrubo šrotované obilí, nebo přímo granule pro běžce, eventuálně pro drůbež. Přes zimu přilepšujeme zeleninou, nejraději mají saláty a zelí. My navíc každý den podáváme jednodenní kuřata, které s velkou chutí přijímají. S touto jejich chutí se pojí i obezřetnost při odchovu vlastní drůbeže – jsou schopní slepičí kvočně spořádat všechna její kuřata jako jednohubky.

     Říká se, že má mozek menší než jeho oko. Přesto se jedná o velmi inteligentní zvíře. Velmi rychle se naučí na své jméno, přiběhnou na zavolání ke krmení, na to jsou vhodná právě jednodenní kuřata, která si vezmou z ruky, i když pozor na prsty, z ruky vám potravu jakoby vytrhnou rychlým pohybem, dokáží tak štípnout.  Používáme nandu v Azylu FaunaPark Blondies. pro kontaktní terapii, jsou to mírumilovná zvířata, nikdy nikoho nenapadla, ani samec v době toku. Jakmile do výběhu přijdou návštěvníci, nandu přiběhnou a začnou si je pečlivě prohlížet, jsou velmi zvědaví. Je tak zapotřebí si dávat pozor na věci, kradou jako straky všechno co se třpytí, milují barevné nehty, nebo třeba bambule na čepici či knoflíky na kabátu. Když jsem jim stavěla jejich výběh a voliéru, neustále mi asistovali, kradli šroubky, neustále jsem je měla za zády, modré oči samic sledovaly každý můj pohyb.

Rozmnožování… Nandu je nejlépe chovat v tzv. triádě, tj. jednoho samce a dvě, případně tři samice. Chov v páru je nevhodný zejména z důvodu náruživosti samce, který samici neustálým pojímáním stresuje. U nás v Azylu FaunaPark Blondies. jsme chovali právě triádu, bohužel na jaře samec samici zlomil právě při pojímání nohu, zůstala jen druhá samice, která měla záda sedřená do krve od neustálého pojímání. Možná to byl jeden z důvodů, proč stále nesnášela v tom roce vejce. Proto jsme začali slepici na noc zavírat, aby si odpočinula. Každé ráno čekal samec na svou družku před její voliérou, za jeho tance spolu odtančili na pastvu, kde se jí družil celý den. Slepice začala do 14ti dnů snášet vejce. Na jaře samec vyhloubí nohama a zobákem kruhové, asi 50-70cm široké mělké hnízdo, do kterého mu po čase od pojímání začnou samice snášet vejce. Vejce jsou v různých odstínech žluté barvy. Jejich přibližná váha je 350-600g. Pokud vejce neposbíráme do líhně, zasedne na hnízdo samec. Tato individualita v ptačím světě je výsadou nandu a emu. Doba inkubace vajec je zhruba 38-42dnů. Po vylíhnutí se také samec o mladé stará, až po čase se přidají k rodině samice. Samci bývají při vodění mladých velmi agresivní a dávají to všem vetřelcům velmi najevo.

     Nandu je běžec, je tedy nutné mu zajistit takový výběh, ve kterém opravdu může běhat. ?????????????? Bez problémů se naučí na zavírání do voliéry. Jednoznačně doporučuji takto zvířata navykat, protože pro případnou nutnou manipulaci, podávání léků, nebo ošetření zranění je lepší mít je na menším prostoru, než je lovit na pastvině, kde si nakonec ještě více ublíží. Návyk na voliéru také oceníme v období ptačí chřipky.

Umělý odchov není také náročný. Většina líhní však není přizpůsobena na automatické líhnutí vajec běžců. Proto je nutné vejce v líhni ručně otáčet. Vejce je zapotřebí otáčet také při skladování před vložením do líhně a to z důvodu, aby se žlutek nepřilepil ke stěně skořápky. Pokud vejce sbíráme pravidelně, jsou čistá. Pokud jsou znečištěná, je vhodné je před vložením do líhně očistit, většinou stačí opláchnout vlažnou vodou. V žádném případě vejce nedrhneme drátěnkou apod. Do klasické kulaté líhně nám vejde zhruba 5-7 vajec, záleží na velikosti. Co se stáří vajec týče, čím starší jsou, tím se snižuje jejich líhnivost. Ideálně je tak naplnit vždy jednu líheň a pustit, pak sbírat další. U líhnutí většiny drůbeže je zásadní vlhkost v líhni, která se vytváří vodou v nádržce. Ovšem u běžců všeobecně je problém zcela opačný. Velké vejce se vypařuje a vlhkost v líhni je tak opravdu vysoká. Chovatelé řeší problém různými vynalézavými způsoby, např. miska s rýží do líhně, apod. My do líhně dáváme do misky  tabletu do pohlcovače vlhkosti. Původní obavy z chemie byly zbytečné, takto problém s vlhkostí v líhni praktikujeme několik let a vždy líhnivost a odchov máme 90-100%. Vejce v líhni otáčíme 2x denně /ráno a večer/, někdo doporučuje 5x denně, ovšem toto není pro každého praktikovatelné. Před vložením do líhně vejce vážíme s přesností na gramy. Je to určité vodítko pro další vývoj líhnutí, protože vejce, ve kterém se dále vyvíjí zárodek, tak ubývá na váze, až do celkové -15% hmotnosti vejce. To, zda je vejce „plné“, tedy s vyvíjejícím se zárodkem můžeme vidět již zhruba Několik dnů před den po prosvícení /pavouček tvořený žilkama se zárodkem/. Několik dnů před plánovaným líhnutím přestaneme vejce otáčet a uložíme do líhně tak, aby vzduchová bublina byla směrem nahoru. Samotné líhnutí může trvat až 48hodin. Běžná drůbež se dostává z vajíčka tak, že skořápku vajíčka dokola v podstatě rozdělí na dvě kruhové části, zatímco běžec vytvoří dírku a poté silnými šíjovými svaly skořápku v podstatě praskne. V žádném případě kuřeti ze skořápky nepomáháme a už vůbec ne, pokud kuře při pomoci ze skořápky krvácí. Opravdu stačí jen maximálně udělat do skořápky dírku v místě, kde je vzduchová bublina. Po vylíhnutí necháme kuřata v líhni tak dlouho, dokud nebudou zcela suchá. V dalším odchovu jsou zásadní první týdny života. Kuřatům předkládáme strouhanou zeleninu, na tvrdo uvařená vejce, hrubé šroty a směsi pro malé pštrosy, případně pro kuřata. Občas je zapotřebí malým nandům pomoc s krmením, např. ťukáním do krmení, vzetím mezi prsty a sypáním zpět do misky. Jsou jako rodiče zvídaví, tak začnou potravu ochutnávat. Na podlaze odchovny jsou absolutně nevhodné hobliny, které mají kuřata tendenci žrát, sláma nebo seno jsou nevhodné pro nohy malých nandů. Nejvíce se nám osvědčily jednorázové pleny pro štěňata, na kterých nandu pěkně stojí, nerozjíždějí se jim nohy, navíc se výborně udržuje hygiena. Někteří chovatelé používají staré koberce, pozor ale zvláště na začátku na koberce s oky, ve kterých mohou uvíznout drápy kuřat  a může snadno dojít z vykloubení nebo zlomení nohy. Péče o nohy mláďat je hned po vhodné výživě nejdůležitější nutnost pro zdárný vývoj nandů. Mláďatům je zapotřebí zajistit tepelný zdroj, který umístíme tak, aby si kuřata měla možnost vybrat, zda chtějí ležet pod teplem, nebo bokem, pokud jim je více teplo. Postupem času je třeba mláďata přemístit do takového výběhu, aby měla možnost se volně pohybovat a posilovat tak pohybový aparát. Zvláště kuřata nandu je zapotřebí chránit před predátory, jsou velmi snadnou kořistí, zejména pro lišky, před kterými se dospělí dokážou ochránit. Nandu má obrovskou sílu v nohách, kterými při ohrožení kope a spolu s ostrými drápy jsou účinnou zbraní.

     Pokud nandu pampovému zajistíme vhodný a bezpečný výběh, jsou to snadno chovatelná zvířata. Velmi dobře snášejí naši zimu, velmi často vidíme nandu jak leží uprostřed pastviny, byť mají volný přístup do voliéry. Možná právě proto se stávají čím dál více ozdobou českých zahrad. Pamatujte ale na to, že u všech běžců je povinná registrace u ČMSCH.

Tento článek byl napsán pro chovatelský portál: www.faunaportal.cz

Text a foto: Kamila Zlámalová

www.Azylu FaunaPark Blondies.-blondies.cz

Ayam Cemani & Taxonomie

Ayam Cemani

Taxonomie

  • Říše: Animalia (živočichové)
  • Kmen: Chordata (strunatci)
  • Třída: Aves (ptáci)
  • Řád: Galliformes (hrabaví)
  • Čeleď: Phasianidae (bažantovití)
  • Rod: Gallus
  • Druh: Gallus gallus domesticus (kur domácí)
  • Plemeno: Ayam Cemani

Ayam Cemani je zvláštní plemeno kura domácího, které je známé díky své jedinečné černé barvě způsobené genetickou mutací zvanou fibromelanóza.


Původ a výskyt

Ayam Cemani pochází z Indonésie, konkrétně z oblasti ostrova Jáva. Jméno "Ayam Cemani" znamená v jazyce jávských obyvatel "úplně černé kuře". Toto plemeno bylo v minulosti spojováno s mystikou a duchovními praktikami. Ve své domovině bylo ceněno jako symbol bohatství a štěstí a někdy hrálo roli při rituálech.

Přirozený výskyt Ayam Cemani mimo chovy je omezený. V současnosti se toto plemeno chová především na farmách a u specializovaných chovatelů po celém světě. Je považováno za vzácné.


Chov v zajetí

Ayam Cemani je oblíbené plemeno mezi nadšenci do exotických zvířat. Chov v zajetí je poměrně jednoduchý, pokud jsou dodrženy základní podmínky:

  • Ubytování: Potřebují dostatek prostoru v kurníku a výběhu, aby zůstali zdraví a aktivní.
  • Teplota: Jsou přizpůsobeni tropickému klimatu, ale mohou být chováni i v mírných oblastech, pokud je zajištěna ochrana před zimou.
  • Strava: Vyžadují kvalitní drůbeží krmivo doplněné o čerstvé ovoce, zeleninu a příležitostně bílkoviny.
  • Péče: Jsou obecně zdraví, ale je nutné pravidelně kontrolovat zdravotní stav a předcházet parazitům.

Ayam Cemani je díky své unikátní barvě (černé peří, kůže, zobák, hřeben, svaly i vnitřní orgány) vysoce ceněné, což se odráží i na jeho vysoké ceně na trhu.


Rozmnožování

Rozmnožování Ayam Cemani probíhá přirozeně, pokud mají dostatečné podmínky. Kvokavé slepice snášejí menší množství vajec než běžná plemena (průměrně 60–100 vajec ročně). Vejce mají světle krémovou až růžovou barvu, což kontrastuje s černým vzhledem dospělých jedinců.

  • Inkubační doba: Přibližně 21 dní.
  • Kuřata: Rodí se s černým peřím a jejich černá pigmentace se s věkem dále prohlubuje.
  • Genetika: Fibromelanóza je dominantní rys, což znamená, že černý vzhled se přenáší na většinu potomků.

Specifika a zajímavosti

  • Ayam Cemani je často označován jako "Lamborghini mezi kuřaty" kvůli své exkluzivitě.
  • Jeho černá barva není pouze estetickou zvláštností, ale je způsobena genetickými změnami, které vedou k nadměrné produkci melaninu.
  • I přes mystickou pověst jsou jejich vajíčka a maso jedlé a chutné, i když maso není běžně dostupné kvůli vysoké ceně.

Význam v kultuře

Ayam Cemani má v Indonésii kulturní a duchovní význam. Je považován za symbol bohatství a štěstí a byl tradičně používán při obřadech, kde byl spojován s komunikací s duchy nebo přinášením prosperity.

Toto plemeno představuje nejen zajímavost pro chovatele, ale i cennou ukázku genetické rozmanitosti kura domácího.

Ara Ararauna & Taxonomie

Ara ararauna (Ara ararauna)


Taxonomické zařazení

  • Říše: Animalia (živočichové)
  • Kmen: Chordata (strunatci)
  • Třída: Aves (ptáci)
  • Řád: Psittaciformes (papoušci)
  • Čeleď: Psittacidae (papouškovití)
  • Rod: Ara
  • Druh: Ara ararauna

Popis druhu

Ara ararauna, běžně známý jako ara ararauna nebo ara modrožlutý, je velký papoušek s typickým výrazným zbarvením. Horní část těla je pokryta sytě modrým peřím, zatímco spodní část, včetně břicha a spodních ocasních per, má jasně žlutou barvu. Obličej je bílý s jemnými černými rýhami, které jsou tvořeny holou kůží a jemnými peříčky. Zobák je mohutný, černý a zakřivený, ideální pro louskání tvrdých semen. Dospělí jedinci dosahují délky 76–86 cm a váží 900–1300 g.


Původ a přirozený výskyt

Ara ararauna pochází z Jižní a Střední Ameriky. Jejich přirozené prostředí zahrnuje:

  • Tropické deštné lesy: Nížinné lesy v oblasti Amazonie.
  • Savany a mokřady: Oblasti s roztroušenými stromy a sezónními záplavami.
  • Areál výskytu: Od Panamy na severu přes Kolumbii, Venezuelu, Ekvádor, Peru, Bolívii, Brazílii až po severní Argentinu a Paraguay.

Ačkoliv jsou ve volné přírodě stále relativně hojní, jejich populace klesá v důsledku odlesňování, degradace prostředí a ilegálního obchodu se zvířaty.


Chov v zajetí

Ara ararauna je velmi populární mezi chovateli díky své inteligenci, sociálním schopnostem a schopnosti napodobovat lidský hlas.

  • Podmínky chovu:
    • Prostorná voliéra o minimálních rozměrech 4x2x2 m.
    • Dostatek stimulace (hračky, větve na okusování).
    • Vyvážená strava (směs semen, ovoce, zelenina, ořechy, speciální granule).
    • Teplota prostředí by neměla klesat pod 15 °C.
  • Interakce: Jedná se o sociální druh, který vyžaduje pozornost a kontakt s člověkem nebo jinými papoušky. Při nedostatku podnětů mohou trpět stresem, který se projevuje škubáním peří.

Rozmnožování

Ara ararauna se v přírodě rozmnožuje jednou za rok, obvykle během období sucha.

  • Hnízdění: V dutinách vysokých stromů, často ve výšce 10–30 metrů nad zemí.
  • Vejce: Samice snáší 2–4 vejce, která inkubuje po dobu 24–28 dnů.
  • Mláďata: Po vylíhnutí jsou mláďata holá a zcela závislá na rodičích. Plného opeření dosahují za 3 měsíce a v hnízdě zůstávají přibližně 90 dnů.
  • Pohlavní dospělost: Ve 3–4 letech.

V zajetí se rozmnožují poměrně snadno, pokud mají vhodné podmínky a přístup k hnízdní budce.


Ochrana druhu

Ačkoliv Ara ararauna není považována za ohrožený druh, je zařazena do přílohy II Úmluvy CITES, což reguluje mezinárodní obchod. Lokální ochranné programy se zaměřují na ochranu biotopů a kontrolu nelegálního odchytu. V některých oblastech jsou zaváděny programy návratu papoušků do přírody.


Zajímavosti

  • Ara ararauna je známý svou dlouhověkostí; v zajetí se může dožít až 60 let.
  • Jsou to mimořádně inteligentní ptáci schopní řešit složité úkoly a učit se desítky slov.
  • Vytvářejí pevné partnerské páry, které mohou trvat celý život.

Ara ararauna je fascinující druh, který si zaslouží pozornost nejen chovatelů, ale také ochránců přírody.

Přijela Baruška :)

Máme koně. Máme poníky. Máme fallabellu. Copak nám ještě schází?? No přeci oslík! Děti tak mají možnost srovnat si jednotlivé druhy koňovitých. Vidí obrovitost koně oproti miniaturního koníka falabely, 

7 položek celkem
Zpět do obchodu